Утрински Весник
Свет

Камерон: Украина има право да го користи нашето оружје во Русија

De Vid Kameron 1.jpg

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска вети три милијарди фунти (3,74 милијарди долари) годишно воена помош за Украина „се додека биде потребно“ и додаде дека Лондон нема ништо против оружјето да се користи во Русија.

„Ќе даваме три милијарди фунти секоја година колку што ќе биде потребно. Штотуку навистина исцрпивме се што можеме во смисла на давање опрема“, изјави Камерон за време на посетата на Киев, додавајќи дека пакетот помош досега бил најголем од Обединетото Кралство.

„Дел од таа (опрема) пристигнува во Украина денеска, додека јас сум тука“, рече Камерон. 

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа