Утрински Весник
Спорт

Калин Ивановски поразен на стартот од турнирот во Скопје

Калин Ивановски поразен на стартот од турнирот во Скопје

Македонскиот тенисер Калин Ивановски загуби уште на стартот од Челенџер турнирот „Macedonian Open 2023“ во Скопје. Тој доживеа пораз со 0:2 во сетови од хрватскиот тенисер Дино Призмиќ.

dobivaj vesti na viber

Хрватот првиот сет го доби 6:4 во гемови, а во вториот беше уште поубедлив и на Ивановски му препушти само еден гем.

Призмиќ е рангиран на 295. место на АТП листата и беше фаворит во дуелот со Калин Ивановски, кој се наоѓа на 415. позиција.

 

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига