Утрински Весник
Свет

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров повторно се огласи на Телеграм. Овој пат негова „мета“ е Полска.

dobivaj vesti na viber

Кадиров се прашува што ќе се случи ако „по успешното завршување на руската специјална операција во Украина“ започне процесот на „денацификација и демилитаризација на Полска“.

„Како дел од поддршката на Украина, Варшава ги исцрпи сопствените воени ресурси и сега е збунета: што ако, по успешното завршување на специјалната операција, Русија почне да ја денацифицира и демилитаризира следната земја? По Украина, Полска е на тапет! Нема да кријам дека имам таква намера и повеќепати нагласив дека борбата против сатанизмот треба да продолжи низ цела Европа и пред се на територијата на Полска. Мислам дека Полјаците го разбраа тоа“ – напиша Кадиров на Телеграм, пренесува РИА новости.

 

Можете да прочитате

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Вјоса Османи: Србија не го почитува договорот од Охрид