Утрински Весник
Свет

Кадиров: Добивме наредба за офанзива, ќе видите што значи одмазда

Кадиров: Добивме наредба за офанзива, ќе видите што значи одмазда

Чеченскиот водач Рамзан Кадиров, сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, објави дека му е наредено да ги прераспореди своите сили во Народната Република Доњецк (ДНР) во источна Украина.

dobivaj vesti na viber

„Пријатели, чеченските единици добија нова наредба да ги прераспределат своите сили. Територијата на Народна Република Доњецк станува зона на одговорност“, напиша Кадиров.

„Според наредбата, борците на чеченските единици мора да започнат активни борбени операции и да ослободат голем број населени места. Борбените единици се подготвуваат за јуришни активности со активна поддршка на Министерството за одбрана и Главниот штаб на руските вооружени сили “, објави тој.

Кадиров рече дека „слични наредби за започнување на офанзивата“ добиле и други единици на неговиот баталјон Ахмат, кои се наоѓаат на „алтернативните делови од контактната линија меѓу регионите Запорожје и Херсон“.

Кадиров го коментираше и нападот со дрон во Москва.

„Неопходно е да се прогласи вонредна состојба во Русија и да се употребат сите борбени средства за да се исчисти целата терористичка ќелија. Наместо да се користат термините украинска армија и украински политичари, треба да ги нарекуваме со нивното вистинско име – терористи“, напиша Кадиров.

„Одговорите на ваквите напади треба да бидат жестоки. Ние ги штитиме нашите граѓани. Наскоро ќе покажеме што значи одмазда“ порача Кадиров.

Можете да прочитате

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот