Утрински Весник
Свет

Израелскиот премиер се опоравува по итната операција на хернија

Netan Ahu.webp.webp
Ss2

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (74) се опоравува по итната операција, соопшти утрово неговиот кабинет.

Нетанјаху „е во добра форма и почнува да се опоравува“, додаде неговиот кабинет, кој вчера попладне објави дека премиерот ќе биде подложен на операција откако еден ден претходно открил хернија за време на рутински преглед.

Ss1

На израелскиот премиер му беше извршена хируршка интервенција додека синоќа во Ерусалим се одржуваше протест против неговата влада. Демонстрантите бараа ослободување на заложниците и предвремени парламентарни избори.

Додека премиерот не закрепне, владата ќе ја води неговиот заменик, министерот за правда Јарив Левин.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван