Утрински Весник
Свет

Израелски напад во Рафа, загинаа 6 деца и тројца возрасни

20240420131237 Big 730x400 93.webp.webp

Шест деца и тројца возрасни загинаа во израелски воздушен напад врз куќа во градот Рафа на југот на Појасот Газа, соопштија денеска палестинските власти.

Рафа, во близина на границата со Египет, е прибежиште на повеќе од половина од 2,3 милиони жители на Газа, кои избегаа таму поради тековните борби на северот на палестинската енклава.

И покрај повиците од светот за воздржаност, вклучително и од САД, израелската Влада со недели најавува копнена офанзива на Рафа, каде, како што тврди, се кријат многу борци на палестинското движење Хамас, против кое Израел води војна од октомври.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета