Утрински Весник
Свет

Израелската армија соопшти дека во последните 24 часа убила „десетици терористи“ во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека во последните 24 часа убила „десетици терористи“ во Појасот Газа.

Израелските војници воделе „блиска борба“ со палестинските борци во Кан Јунис и повикаа на воздушни напади.

Вториот по големина град во Газа, кој се наоѓа во јужниот дел на палестинската територија, во последните недели стана главна цел на воената операција што Израел ја започна како одговор на нападот на Хамас врз него на 7 октомври минатата година.

Израелската армија исто така соопшти дека има борби во централниот и северниот дел на крајбрежниот појас.

Можете да прочитате

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“

Тренер по таеквондо во Австралија уби момче кое го тренирал и неговите родители