Утрински Весник
Свет

Израелка, ранета во бомбашки напад, почина по 22 години во кома

Израелка, ранета во бомбашки напад, почина по 22 години во кома

Хана Нахенберг почина откако помина речиси 22 години во кома. Хана беше ранета во бомбашки напад во 2001 година, додека нејзината тригодишна ќерка преживеала.

dobivaj vesti na viber

Хана Нахенберг имала 31 година и била на вечера со својата тригодишна ќерка кога се случила експлозијата, јавуваат израелските медиуми. Според извештаите, таа била во кома до оваа среда. Нејзината ќерка, не е повредена во нападот, пренесува Гардијан.

Петнаесет лица, меѓу кои осум деца, беа убиени, а повеќе од 120 луѓе беа ранети во еден од најсмртоносните напади на Втората интифада, бранот на насилство меѓу палестинските Арапи и Израелците што траеше од 2000 до 2004 година.

Во изјава за израелскиот портал Инет, таткото на Хана, Јицак, ја потврдил нејзината смрт.

„Нашата ќерка почина по 22 години херојство“, рече тој.

Нападот останува еден од најозлогласените во израелско-палестинскиот конфликт и дојде во време на зголемено насилство меѓу двете страни.

 

Можете да прочитате

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата