Утрински Весник
Свет

Израел потврди дека заменик командант на Хамас е убиен во израелски напад

R 17.webp.webp
300x250 (7)

Заменик воениот командант на „Хамас“ Марван Иса е убиен во израелски напад овој месец, изјави денеска портпаролот на израелската армија, потврдувајќи ги извештаите објавени претходно овој месец.

„Ги прегледавме сите разузнавачки информации“, рече контраадмиралот Даниел Хагари во телевизиска изјава. „Марван Иса беше елиминиран во напад што го изведовме пред околу две недели.

Ss1

Засега нема коментар од Хамас.

Иса беше на врвот на листата на најбарани во Израел заедно со Мохамед Деиф, шефот на военото крило на Хамас и лидерот на Хамас во Газа, Јахја Синвар.

Се верува дека тие го организирале нападот на групата на 7 октомври врз јужниот дел на Израел што ја предизвика војната во Газа.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен