Утрински Весник
Спорт

Итудис ја напушта Грција

Итудис ја напушта Грција

Грчкиот селектор Димитрис Итудис ќе ја напушта клупата на националниот тим, стравуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

На ова Светско првенство Грците ја зазедоа 15. позиција што е најлошиот резултат во историјата на нивната репрезентација.

Грците имаа кадровски проблеми пред почетокот на Светското првенство. Мундобаскетот го пропуштија двајца важни играчи, Јанис Адетокумбо и Костас Слукас.

„Побараа да помогнам и ќе го сторам тоа на секој начин. Моментално сум тренер и тоа ми е најголема чест, но кога ќе заврши Мундобаскетот ќе имаме состанок бидејќи актуелниот договор завршува на Олимписките игри“, објасни Итудис.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања