Утрински Весник
Спорт

Итен состанок во Интер: Клубот е во огромен минус, ќе следи ли распродажба?

Итен состанок во Интер: Клубот е во огромен минус, ќе следи ли распродажба?

Управниот одбор на италијанскиот фудбалски гигант Интер свика итен состанок, а се очекува потврда за големиот минус во бизнисот забележан во фискалната 2021-22 година.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува „Газета дело Спорт“, загубата е поголема од очекуваното. Во претходната фискална година е забележан дефицит од 245 милиони евра, додека во неодамна завршената се очекува дефицитот да биде меѓу 130 и 140 милиони евра.

Тоа е нешто повеќе од очекуваниот минус од 120 милиони евра, а наводно за тоа придонела и огромната плата на напаѓачот Алексис Санчез, кој остана во клубот до август кога замина во Марсеј.

„Газета“ пишува дека на овој состанок нема да се разговара за останувањето на „Сунинг“ во клубот, но на акционерското собрание најавено за октомври би можело да се разговара за гласините за можна продажба и потрагата по нови инвеститори.

Можете да прочитате

Саудиска Арабија сака да ги привлече Меси и Роналдо во својата лига

Камерунецот Ондуа игра на мундијалот со руско знаме на копачките

Штета за Еквадор – доминира против Холандија, но стигна само до реми, се повреди единствениот стрелец