Утрински Весник
Свет

Ирскиот министер: Палестинскиот и израелскиот народ имаат еднакво право на безбедност

Majkl Martin.jpg

„Денеска ја изразуваме нашата недвосмислена поддршка за еднакво право на безбедност, достоинство и самоопределување на палестинскиот и израелскиот народ“, објави ирскиот министер за надворешни работи Мајкл Мартин на „Икс“.

Израел: Ризикувате да станете пиони во рацете на Иран и Хамас

Израелското Министерство за надворешни работи денеска објави видео порака до Даблин на социјалната мрежа Х пред објавувањето на признавањето на палестинската држава за да предупреди на фактот дека „признавањето на палестинската држава ризикува да ги трансформира во пион во рацете на Иран. и палестинското исламистичко движење Хамас“.

Оваа мерка „само ќе го поттикне екстремизмот и нестабилноста“, според израелската дипломатија.

Можете да прочитате

Руските безбедносни сили ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите