Утрински Весник
Спорт

Илиевски: Оваа генерација на Македонија У21 може да избори и пласман на ЕП

Илиевски: Оваа генерација на Македонија У21 може да избори и пласман на ЕП

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година вчера официјално во Скопје ги стартуваше подготовките за престојните два квалификациски натпревари за пласман на ЕП 2025 година во Словачка.

dobivaj vesti na viber

Селекцијата предводена од Драган Канатларовски на стартот на овие квалификации и гостува на незгодната Шведска. Во рамките на второто коло, на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ја дочекуваме силната репрезентација на Холандија.

Напаѓачот на Кишварда и еден од главните играчи на оваа млада селекција на Македонија, Марио Илиевски со нетпрение го очекува старот на квалификациите и првиот меч против Шведска.

„Владее одлична атмосфера во репрезентацијата уште од самиот почеток, функционираме како еден тим. Подготвени сме сите заедно да го дадеме максимумот на секој натпревар што следи. Ги воочивме грешките, извлековме голема поука и научивме многу од претходните контролни мечеви, поготово на тие кај што бевме поразени. Од натпревар во натпревар се повеќе напредуваме, играме подобро и поквалитетно. Располагаме со одличен состав, сите со нетрпение го очекуваме стартот на квалификациите и првиот дуел со Шведска на гости“, вели Марио Илиевски.

Тој смета дека Македонија може многу во новите квалификации, па дури и да го повтори успехот на „златната генерација“ од 2017 година.

„Оваа генерација има квалитет, но и огромна желба за остварување на големи резултати. Очекувам на претстојните квалификации да одиграме на едно високо ниво, со голема борба и пожртвуваност и верувам дека доколку биде се во ред ќе имаме успешни квалификации. Добро ја анализиравме играта на Шведска и на тимско и индивидуално ниво. Селекција која располага со многу квалитетни фудбалери кои настапуваат во големи европски клубови. Фокусирани сме максимално на првиот меч и дуелот со Шведска. Сакаме да ги отвориме квалификациите со победа и освојување на три бода. Сигурен сум дека имаме квалитет и можеме да го повториме историскиот успех од 2017 година и учеството на тогашната репрезентација на Македонија на Европското првенство кое се одржа во Полска, подготвени сме тоа“, посочува напаѓачот.

Младата репрезентација на Македонија денеска во 16. 30 часот ќе го одржи вториот тренинг по вчерашниот собир во хотел „Парк“, во Скопје.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб