Утрински Весник
Спорт

Хорнер: Ниту еднаш не сум слушнал Хамилтон да ја признае вештината на Ферстапен

Хорнер: Ниту еднаш не сум слушнал Хамилтон да ја признае вештината на Ферстапен

Шефот на Ред бул, Кристијан Хорнер, вели дека постои заемен респект помеѓу Макс Ферстапен и Шарл Леклер, бидејќи двајцата се тркале меѓу себе од детството, но посочува дека седумкратниот шампион Луис Хамилтон никогаш не ја признал вештината на Ферстапен по минатогодишното освојување на титулата по драматичната и контроверзна битка.

dobivaj vesti na viber

„Знаете има голема разлика, можеби поинаков респект со Шарл. Се тркаа во минатото и има доза на заемно почитување. Од друга страна, не сум слушнал ниту еднаш Луис Хамилтон да ги признае вештините на Макс. Мислам дека тоа е поради менталната предност која ја имаше Макс, кој успеа да влезе во главата на Луис. Бидејќи тој беше седумкратен шампион, а Макс беше младо момче кое ризикува и оди до максимум. Некои негови претекнувања лани беа неверојатни и мислам дека тоа го вознемири Луис. Во тие клучни моменти, тоа влијаеше повеќе на Луис отколку на Макс, бидејќи тој немаше што да загуби“, објаснува Хорнер на ток-шоуто на Џереми Кларксон.

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации