Утрински Весник
Магазин

Хејнс: Жените плаќаат повисока цена од мажите за кршење на правилата

Хејнс: Жените плаќаат повисока цена од мажите за кршење на правилата

Новата романтична драма на Тод Хејнс, „Мај – декември“ фрла критичко светло на фактот дека за жените кои ги прекршуваат општествените норми важат многу построги стандарди отколку мажите кои лошо се однесуваат.

dobivaj vesti na viber

Во филмот, кој беше премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал во саботата вечерта, Џулијан Мур глуми жена чија врска со 13-годишно момче ги привлекува насловите на таблоидите.

„Очекуваме вакво нешто од мажите, такви престапи. Не очекуваме од жените. И мислиме: што е со нејзиното семејство? Што е со нејзините деца?“, изјави Хејнс за „Ројтерс“ еден ден по премиерата.

„Значи, жените се оптоварени со дополнителна и нееднаква количина на критики кога станува збор за иста работа што може да му случи секому.“

Двојката се уште е заедно две децении подоцна, кога актерка – која ја глуми Натали Портман – се вметнува во нивниот живот за да се подготви за улога во филмската верзија на приказната на Мур.

Нејзиното често пречекорување на границите ги решава непријатните прашања што сопругот на Мур, кого го глуми Чарлс Мелтон, никогаш претходно не ги земал предвид.

„Постојат неверојатно проблематични аспекти за тоа како започнала оваа врска, а овој филм работи на конфронтацијата кон крајот“, изјави Хејнс за новинарите. „Ова е толку комплицирано од фактот што оваа врска издржала толку долго.“

„А значењето на насловот на филмот? Тој едноставно се однесува на врската меѓу постари и помлади. Мај и декември. Некои луѓе во Франција тоа го нарекуваат ‘Ле Макрон’,“ рече Хејнс.

Можете да прочитате

Мајкл и Кетрин прославуваат роденден на ист ден

Џорџ Клуни ја огласи на продажба куќата покрај езерото Комо

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на „Супербол 2024“