Утрински Весник
Магазин

Харисон Форд ќе го подмладат во „Индијана Џонс 5“

Харисон Форд ќе го подмладат во „Индијана Џонс 5“

Харисон Форд ќе се појави во млада верзија во петтото продолжение на безвременскиот блокбастер „Индијана Џонс“.

dobivaj vesti na viber

Холивудската ѕвезда (80) во претстојниот филм ја репризира улогата на славниот археолог авантурист, најверојатно за последен пат, и ќе биде далеку помлад со помош на визуелни ефекти за да изгледа како во оригиналната трилогија.

Технологијата се користи само во текот на воведната сцена на филмот, која се одвива во замок во 1944 година, а Инди се соочува со група нацисти.

Во интервју за магазинот „Емпајр“, режисерот Џејмс Манголд открива: „За миг ќе се најдете во 1969 година.

„Значи, публиката не ја доживува промената помеѓу 40-тите и 60-тите како интелектуална вообразеност, туку буквално го доживува гуштерскиот дух на тоа време… и потоа почетокот на сегашноста“, додава режисерот.

Кетлин Кенеди, која го продуцира филмот за „Лукасфилм“, се надева дека технологијата не е главен фокус на фановите.

Таа рече: „Се надевам дека, иако ќе се зборува за технологијата, гледачите само ќе кажат: о боже, ова беше нешто што го снимија пред 40 години.“

„Ве пуштаме во авантура, нешто што Инди го бара, и веднаш го имате чувството: јас сум во филм за Индијана Џонс“.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари