Утрински Весник
Свет

Хаос во Брисел по силниот дожд, поплавени тунели, трамваите не сообраќаат

Хаос во Брисел по силниот дожд, поплавени тунели, трамваите не сообраќаат

Неколку патни тунели се поплавени, а трамвајскиот сообраќај е во прекин откога утринава силен дожд го зафати Брисел, јави новинската агенција „Белга“.

dobivaj vesti na viber

Два тунела, еден во центарот на градот и еден на југ, беа затворени поради поплави. Третиот тунел, кој е дел од централната обиколница на главниот град на Белгија, е привремено затворен.

Во прекин е и трамвајскиот сообраќај на североистокот на градот. Белгискиот кралски метеоролошки институт (IRM)  издаде предупредување за обилни дождови за речиси целата земја.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина