Утрински Весник
Спорт

Халанд продолжува да урива рекорди во Англија

Халанд продолжува да урива рекорди во Англија

Ерлинг Халанд продолжува да воодушевува со статистичките параметри во својата прва сезона во Премиерлигата. Норвежанецот најбрзо стигна до четвртиот хет-трик во Премиерлигата, по неговите три гола против Вулверхемптон (3:0) во 21. коло од Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

На норвешкиот голгетер беа потребни само 19 натпревари за да го забележи овој импресивен подвиг. Рекордот претходно го држеше Руд ван Нистелрој, кој има четири хет-трика на 65 натпревари.

Најверојатно Халанд ќе го испрати во историјата и рекордот на Алан Ширер, кој направи пет хет-трика во една сезона – 1995/96. Сега го дели второто место со Хари Кејн, кој постигна три гола на четири натпревари во сезоната 2016/17.

Ерлинг Халанд досега има постигнато 25 гола во сезоната во Премиерлигата. Тоа е повеќе од најдобрите стрелци во последните три години.

Минатата сезона Мохамед Салах и Хјонг-Мин Сон постигнаа 23 гола и ја поделија „Златната копачка“. Во сезоната 2020/21, Хари Кејн постигна 23 гола, а во сезоната 2019/20 исто толку голови даде и Џејми Варди.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија