Утрински Весник
Свет

Гувернерот на Белгород: „Бев на удар на украински гранати, не можев да излезам од автомобилот“

Гувернерот на Белгород: „Бев на удар на украински гранати, не можев да излезам од автомобилот“

Гувернерот на руската област Белгород, Вјачеслав Гладков, синоќа преку „Телеграм“ објави дека бил на удар на украински гранати во градот Шебекино, кој, како што рече, бил граѓан пет пати во текот на денот.

dobivaj vesti na viber

„Успеав да влезам во Шебекино дури во вториот обид. Првиот пат кога се обидовме да влеземе, бевме нападнати. Не можев да излезам од автомобилот. На улицата до нас паѓаа гранати“, изјави Гладков, пренесе ТАСС.

Претходно Гладков објави дека еден цивил загинал, а двајца малолетници и еден маж биле ранети во украинското гранатирање на областа Шебекино во Белгородската област, која се наоѓа на границата со Украина.

Можете да прочитате

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа