Утрински Весник
Свет

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Војната што ја почна Русија во Украина „ги интензивира геополитичките тензии и поделби, ја загрозува регионалната стабилност, го подигнува нивото на нуклеарната закана и создава длабоки јазови во нашиот сè повеќе мултиполарен свет“, изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во воведното обраќање на состанокот на Советот за безбедност на ОН посветен на конфликтот.

dobivaj vesti na viber

Гутереш прв говореше на седницата на Советот за безбедност посветена на Украина, која се одржува за време на годишниот собир на водачите на Генералното собрание на ОН, а денеска за првпат на седницата на Советот за безбедност на ОН присуствуваше лично украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина