Утрински Весник
Свет

Гутереш: Иран да се воздржи од употреба на сила врз демонстрантите

Гутереш: Иран да се воздржи од употреба на сила врз демонстрантите

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш го повика Иран да се воздржи од употреба на „непотребна и непропорционална сила“ против демонстрантите, кои протестираат поради смртта на младата жена по приведувањето, соопшти денеска неговиот портпарол Стефан Дижарик.

dobivaj vesti na viber

Гутереш смета дека иранските власти треба брзо да спроведат непристрасна истрага за смртта на Маша Амини (22), која беше уапсена поради неправилно носење хиџаб, по што падна во кома и почина на 16 септември.

Протестите за нејзината смрт се проширија од 17 септември во најмалку 46 градови и села во Иран, при што загинаа најмалку 41 човек, а околу 900 беа повредени во судирите меѓу демонстрантите и безбедносните сили.

Можете да прочитате

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Бездомник почина на плоштадот Свети Петар; Ватикан: Дождот и студот му ја влошија состојбата