Утрински Весник
Спорт

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари

ГРК Охрид започна со реконструкцијата на ростерот. Петмина ракометари си заминаа, а во петокот клубот промовираше четворица нови играчи. Двајца од нив се поранешни репрезентативци на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Договори со ГРК Охрид потпишаа голманот Даниел Ѓорѓески, крилото Гоце Ојлески, бекот Никола Стоилевски и специјалистот за игра во одбрната, Милорад Кукоски.

Голманот Даниел Ѓорѓески (191cm и 91кг) дојде во клубот по одличните настапи на унгарскиот тим Будакалас. Пред тоа настапуваше за најсилните тимови во Македонија: Металург, РК Вардар и Пелистер. Со нив има настапи во европските купови и регионалната Сеха Лига.

Левото крило Ојлески има 33 години (180cm и 80кг). Во Охрид дојде по шампионската сезона што ја имаше со Еурофарм Пелистер.

Нов „Гладијатор“ е и одличното десно крило Никола Стоилевски. Има 24 години (194cm и 80кг) и настапуваше за Еурофарм Пелистер 2. Пред тоа играше за Еурофарм Пелистер, Металург и Бутел Скопје.

Милорад Кукоски е најискусен од новите имиња во ГРК Охрид, има 35 години (195cm и 100кг) и доаѓа од првакот на Македонија, Еурофарм Пелистер.

Пред тоа има настапувано и за Металург, Зомимак и Вардар. Во својата кариера има настапи во европските купови и регионалната Сеха Лига, и е дел од сениорската ракометна репрезентација на Македонија.

Фото/ohridnews.com

Можете да прочитате

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната

Тинејџерот Вушковиќ потпиша за Тотенхем

Де Брујне од јануари во ПСЖ?