Утрински Весник
Македонија

Граната од Првата светска војна најдена во Битола

Granata.jpg

Вчера при ископ во место викано „Стара касарна” во Битола била пронајдена експлозивна направа.

Увид бил извршен, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување направата била безбедно подигната и било констатирано дека се работи за топовска граната со калибар 75 мм по потекло од пред Првата светска војна.

Можете да прочитате

16 јуни е Курбан Бајрам, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Цената на лебот се зголемува – еве за колку

Цело Скопје блокирано: Почна Процесот за соработка во Југоисточна Европа