Утрински Весник
Македонија

Граѓаните на твитер со остри коментари: Ќе се најде ли некој македонски албанец да каже дека Македонија му е татковина?

Gasi Scaled.jpg

Граѓаните се огласија со остри реакции на изјавата на новиот претседател на Собранието, Африм Гаши, дека Косово е негова татковина иако живее во Македонија и во моментов е на власт и зема плата од истата таа држава.

Дел од граѓаните се прашуваат дали ќе се најде некој македонски албанец кој ќе каже дека татковина му е Македонија, додека други пак велат дека немаат проблем доколку албанци се на чело на сите три власти во земјава додека тие немаат скриена агенда.

Има и такви кои велст дека на многумина парите им се единствена агенда па се прашуваат дали помила им е татковината или парите.


Можете да прочитате

Цело Скопје блокирано: Почна Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ

Филипче: Во обидите да одржиме стабилна влада и ги решиме стратешките проблеми, отстапивме премногу моќ на ДУИ