Утрински Весник
Македонија

Голем пожар во атарот на сeлo Руѓенце, Старо Нагоричане

Полицискиот хеликоптер од Чешиново-Облешево итно е пратен во скопски Илинден, огнот засилува

Голем пожар попладнево изби во атарот на с. Руѓенце, Општина Старо Нагоричане, информираат од Центарот за управување со кризи.

dobivaj vesti na viber

„Немадејниот силен ветер брзо го раширил пожарот поради што е изгубена почетната контрола врз него“, велат надлежните.

„Побарав прогноза од УХМР но ме известија дека не се очекува дожд во тој регион.
Поради загрозувањето на куќи и викендици и брзото ширење на пожарот поради силниот ветер, ангажиран е еден полициски хеликоптер и еден Ер трактор на ДЗС“, соопшти директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран