Утрински Весник
Свет

Главоболки за Маск: Изгуби 55 милијарди долари, а Тесла има катастрофални резултати

Ion Mask.webp.webp

2024 година не му оди најдобро на Илон Маск. Се чини дека тој добива удар по удар – од судска одлука што му ја одзеде спогодбата од 55 милијарди долари до остар пад на продажбата на Тесла во првиот квартал, кој падна за 20 отсто во однос на претходниот квартал и повеќе од осум отсто во однос на истиот период минатата година, што е првиот пад на продажбата во однос на годината од 2020 година.

Во соопштението за печатот, компанијата го обвини падот на испораките на производствената рампа за освежениот Модел 3, како и подметнатиот пожар во фабриката во Берлин и проблемите со синџирот на снабдување предизвикани од конфликтот на Блискиот Исток.

Web

Акциите на Тсла паднаа за повеќе од пет отсто во вторникот, откако минатата година паднаа за речиси 30 отсто.

Ден Ајвс, технолошки аналитичар на Ведбуш, рече дека првиот квартал на Тесла бил „неублажена катастрофа“ и „кошмар“ за Маск. Компанијата се соочува со зголемена конкуренција на кинескиот пазар на електрични возила, со BYD како нејзин најголем конкурент. Но, таа би можела да се соочи со уште „помрачни денови“ доколку Маск не успее да ја промени ситуацијата и да ја врати довербата кај инвеститорите, смета Ајвс.

Во САД, компанијата на Маск се соочува со намален интерес на потрошувачите, бидејќи тие изгледаат сè полути на неговите лудории. Неодамнешното пазарно истражување на Caliber покажа дека бројот на луѓе кои би размислиле да купат Тесла паднал на 31 отсто во февруари – од највисокото ниво од 70 отсто во ноември 2021 година.

„Прашањата околу Твитер и личните ставови на Илон за политиката и другите работи во светот навистина исфрлија многу потенцијални купувачи“, изјави за CNBC Колин Раш, берзански аналитичар во Опенхајмер. „Луѓето кои купиле електрични возила најмногу поради климатските промени се откажуваат од купување на Тесла.

Милијардерот во целиа се соочи со проблеми на неколку фронтови. Од почетокот на годината, неговото богатство, кое главно се заснова на неговиот имот во Тесла, падна за 40,5 милијарди долари или 17,7 отсто, според индексот на милијардери на Блумберг.

Засега, се чини дека купувањето на Твитер од Маск не оди според планот. X ги одвраќа огласувачите и се соочува со тужби од десетици милиони долари од вработените што ги отпушти кога го преполови бројот на луѓе на социјалната мрежа.

Во меѓувреме, правните експерти велат дека тужбата на Маск против ОпенАИ и нејзиниот извршен директор Сем Алтман е веројатно изгубена битка и можеби нема ни да оди на судење.

Светли точи за Мас се SpaceX кој успешно го испрати Starship во вселената минатиот месец за време на неговото трето пробно лансирање. Стартапот на Маск со интерфејс за мозок-компјутер, Неуролин, исто така направи голем чекор напред и претставувањето на првиот пациент со вграден чип кој прелистува станици на компјутер и да игра видео игри користејќи го само умот.

Можете да прочитате

Русија се одмаздува: Конфискуваше над 250.000 хектари земјоделско земјиште

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина