Утрински Весник
Спорт

Германската полиција отвори истрага за претепување на навивач од страна на обезбедувањето на Евро 2024

1708002705 Whatsapp Image 2023 01 22 At 23.22.13.jpeg

Полицијата во Франкфурт отвори истрага по објавувањето на видеото на кое се гледа како стјуардите тепаат навивач на натпреварот Португалија – Словенија во осминафиналето на Евро 2024 година.

– Свесни сме за видеото и истражуваме случај на нанесена телесна повреда, изјави за „Ројтерс“ портпаролот на полицијата во Франкфурт, Бинто Лонда.

Претходно УЕФА ги осуди стјуардите кои го претепаа навивачот.

Инцидентот се случи откако беше досуден пенал против Словенија во судиското продолжение. Неколку службеници за спроведување на законот го држеа мажот и го удирале со клоци и тупаници во близина на влезот на трибината.

Можете да прочитате

Родри ги провоцира Англичаните. Мората го потсети каде игра, тој му одговори дека не му е гајле

Меси: Наскоро ќе се вратам на терените

Македонските ракометари ја совладаа Полска на младинското ЕП