Утрински Весник
Свет

Германија: Загрижени сме поради одлуката на Израел да ја забрани Ал Џезира

O 1915594 1024.jpg
300x250 (7)

Германија го доведе во прашање новиот закон кој го отвора патот за затворање на „Ал Џезира“ во Израел.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе продолжи со отстранување на, како што рече, „терористички канали“ од земјата, откако парламентот го усвои законот во понеделникот.

Ss1

Министерството за надворешни работи на Германија, верен сојузник на Израел, објави дека на законот гледа „со загриженост“. Портпаролот Себастијан Фишер рече дека слободното и разновидно медиумско опкружување е централен принцип на либералната демократија „и дека Израел се гледа себеси како либерална демократија“.

На прашањето на новинар на „Ал Џезира“ дали Германија се согласува со оценката на Нетанјаху, Фишер одговори: „Редовно дававме интервјуа за Ал Џезира и немаше да го направиме тоа ако Ал Џезира беше терористички канал од наша гледна точка“.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван