Утрински Весник
Свет

Германија троши милијарди за изградба на гасни централи

Германија ќе потроши 16 милијарди евра за изградба на четири електрани на гас во обид да обезбеди соодветно снабдување со електрична енергија по исклучувањето на нуклеарните реактори, објави Министерството за економија претходно оваа недела.

Ова доаѓа како дел од големиот ремонт на енергетската мрежа на земјата, според Министерството.
Новите електрани на гас подоцна ќе работат на водород помеѓу 2035 и 2040 година. Механизмот заснован на пазарот за зголемување на капацитетот ќе овозможи проширување на производството на електрична енергија до 2028 година.

Постројките ќе имаат вкупен капацитет до 10 гигавати и се очекува да бидат од витално значење за обезбедување стабилно снабдување со електрична енергија „дури и во време на малку сонце или ветер“.

Најголемата економија на ЕУ, која ја подгреваше својата индустрија со руски гас пред конфликтот во Украина, мораше да го зголеми увозот на електрична енергија минатата година, откако владата одлучи постепено да ја укине нуклеарната енергија додека се движи кон обновливи извори.
Минатиот април, Германија ги затвори своите последни три нуклеарни реактори и покрај предупредувањата дека тоа всушност ќе предизвика согорување на повеќе фосилни горива.

Германија си постави за цел да ги намали емисиите на стакленички гасови за 65 отсто до 2030 година, план кој е уште поамбициозен од оној што го постави ЕУ како целина. Сепак, извештајот на Федералната агенција за животна средина минатата година покажа дека целта веројатно ќе биде пропуштена бидејќи долготрајната енергетска криза ја турна транзицијата на земјата кон обновлива енергија од агендата.

Можете да прочитате

Земјоделците од Централна и Источна Европа денеска ги блокираат границите и големите градови

Пожар во Австралија, повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани, температури над 40 степени

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост