Утрински Весник
Свет

Германија го одобри буџетот за 2024 година и намалување на субвенциите за земјоделскиот дизел

Германскиот парламент денеска го одобри ревидираниот буџет за 2024 година, кој вклучува и контроверзно намалување на субвенциите за земјоделскиот дизел што предизвика протести кај земјоделците.

За буџетот од 477 милијарди евра гласаа 388 пратеници, а против беа 279, а новото ниво на долг ќе се ограничи на 39 милијарди евра, што е во согласност со правилото „кочница на долгот“, пренесува Политико.
Гласањето за буџетот за 2024 година беше одложено откако германскиот уставен суд во ноември донесе одлука да направи дупка од 60 милијарди евра во германските финансии, принудувајќи ја владејачката коалиција на социјалдемократите (СПД), Слободните демократи (ФДП) и Зелените да ги намалат трошоците. со конфликти и тешки компромиси, пренесува Танјуг.

Владејачката коалиција се согласи да ги задржи клучните средства за зелената транзиција и субвенциите за привлекување инвестиции во идните технологии како што се батериите и микрочиповите.

Понатамошни конфликти во коалициската влада треба да се очекуваат во наредните месеци, бидејќи расправата за буџетот за 2025 година е на пат да започне.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !