Утрински Весник
Свет

Генерален штрајк во транспортниот сектор утре во Германија

Генерален штрајк во транспортниот сектор утре во Германија

Германскиот синдикат на вработените во јавниот сектор Верди и железничкиот синдикат за понеделник најавија еднодневен генерален штрајк на транспортниот сектор во Германија. Штрајкот целосно ќе го парализира железничкиот, воздушниот и поморскиот сообраќај.

dobivaj vesti na viber

Синдикатот на вработените во јавниот сектор „Верди“ и синдикатот на вработените во железницата „ЕВГ“ најавија еднодневен предупредувачки штрајк што ќе го зафати и меѓуградскиот железнички сообраќај и речиси целиот градски сообраќај како и повеќето аеродроми, јавуваат германските медиуми.

Штрајкот го вклучува и водниот транспорт во Германија и управата за автопати.

Според податоците на Здружението на аеродроми, од штрајкот во понеделник би можеле да бидат погодени 380.000 патници, а сообраќајот се очекува да биде во прекин до средината на неделата.

Претставник на Германските железници (ДБ) ги повика патниците да ги одложат патувањата доколку е можно или да ги преместат на денот пред, или по штрајкот.

Причина за штрајкот е тоа што синдикатите бараат повисоки плати, особено изедначување на негативниот ефект на инфлацијата врз реалните плати. Синдикатот Верди за 2,5 милиони вработени бара зголемување од 10,5 отсто.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија