Утрински Весник
Македонија

Гаши: Ахмети прв го прекрши „Mајскиот договор“, тој никогаш не бил дел од Уставот и Рамковниот договор

Screenshot2024 06 02at103325.png

Мајскиот договор никогаш не бил дел од Уставот, ниту од Рамковниот договор, рече претседателот на Собранието, Африм Гаши во интервју за Радио Слободна Европа.

Според него, ова владеачко мнозинство е легитимно.

„Можеби Ахмети заборавил, тоа било „Мајскиот договор“ кој го потпишал со Никола Груевски и кој самиот го прекрши, но таквиот договор никогаш не беше дел од уставот и не стана и не може да има таков договор во Уставот, затоа што се коси со секое демократско право. Владата се прави со 61 пратеници, со мнозинство, а од друга страна албанската коалиција, ВЛЕН доби 107.000 гласови со што потполно го носи легитимитетот на Албанците во ова Собрание, вели Гаши.

Можете да прочитате

Продолжен е рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ

Ќе треба ли да се случи најлошото: Секој од моите колеги пожарникари работи “еден за тројца”, а секое заменичко министерско место расте

Скопјанец e уапсен – агресивен кон полицајци во пункт за сликање за лични документи