Утрински Весник
Свет

Фудбалер од Италија пронајден мртов во канал во Амстердам

Фудбалер од Италија пронајден мртов во канал во Амстердам

Габриеле Галани (24), капитен на италијански фудбалски клуб, починал во саботата во Холандија.

dobivaj vesti na viber

Според странските медиуми, Галани бил во Амстердам со пријатели, при што паднал во каналот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Piccardo Traversetolo ASD (@piccardotraversetoloasd)

Припадниците на итната помош успеале да го извлечат фудбалерот од каналот, а тој со експресен хеликоптер во критична состојба бил префрлен во болница, но за жал таму починал.

Можете да прочитате

Тинејџер од Вирџинија ги убил мајка си и сестра си, осуден е на доживотен затвор

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата