Утрински Весник
Свет

Француските земјоделци упаднаа на саемот во Париз, каде што требаше да се појави Макрон

20240224103337 Big 730x400 84.webp.webp
300x250 (7)

Група француски земјоделци упаднаа на големиот земјоделски саем во Париз пред планираната посета на претседателот Емануел Макрон со цел да го изразат својот гнев поради трошоците, бирократијата и „зелените“ прописи.

Земјоделците повикуваа на оставка на Макрон, додека француската полиција се обидуваше да ги контролира протестите.

Ss1

Имаше неколку судири со демонстрантите, а полицијата уапси најмалку еден од нив.

Макрон, кој појадуваше со лидерите на синдикатите на француските земјоделци, потоа требаше да се прошета низ саемот. Но, тој ја откажа дискусијата што сакаше да ја одржи на саемот денеска со земјоделците, преработувачите на храна и трговците на мало, откако синдикатите на земјоделците рекоа дека нема да се појават.

Француските земјоделци претходно овој месец ги прекинаа протестите кои опфаќаа блокирање автопати и фрлање ѓубре пред јавните згради, откако премиерот Габриел Атал вети нови мерки вредни 400 милиони евра.

Но, протестите продолжија оваа недела, пред саемот за земјоделство во Париз, за ​​да извршат притисок на Владата да испорача поголема помош и да ги исполни ветувањата.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници