Утрински Весник
Спорт

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

W 57677702.jpg

Двократниот светски шампион во Мото ГП шампионатот, Италијанецот Франческо Бањаја денеска потпиша нов договор со тимот на Дукати.

Според новиот договор, Бањаја ќе остане во Дукати до крајот на 2026 година, објави италијанскиот тим на својата официјална веб-страница.

Web

Во 2022 година Италијанецот му ја донесе на Дукати првата титула по 15 години, додека следната сезона успеа да ја одбрани.

Досега сè беше убаво, но ние сме тука да го направиме извонредно, заедно, повторно и повторно“, објави Бањаја на социјалните мрежи.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода