Утрински Весник
Свет

(Фотогалерија) Катастрофалниот земјотрес во Мароко низ фотографии

(Фотогалерија) Катастрофалниот земјотрес во Мароко низ фотографии

Очај и страв владеат денес во Мароко откако земјата беше погодена од катастрофален земјотрес, во кој засега загинаа над 1.300 лица, а повредени се 1.800.

dobivaj vesti na viber

Луѓето спијат на улиците, дел останаа без своите огништа, други ги оплакуваат блиските што ги загубија, додека некои, пак, се надеваат дека нивните роднини и пријатели кои останаа под урнатините ќе бидат спасени.

Земјата е во целосен шок, светските агенции пренесуваат потресни сведоштва.

Двајца македонски државјани кои биле во Мароко се евакуирани на безбедно и се во добра здравствена состојба, објави МНР.

Атмосферата по земјотресот најдобро ја опишуваат фотографиите во прилог:

Луѓе спијат на улица во Маракеш/ Фото: АФП

Урнатини во Маракеш/ Фото: Анадолија

Автомобил уништен од урнатини/ Фото: Ројтерс

Жена гледа кон разурната куќа во Маракеш/ Фото: АФП

Луѓе спијат на улица/ Фото: АФП

Маж гледа кон уништена градба/ Фото: АФП

Поглед кон разурнатиот историски Маракеш/ Фото: Ројтерс

Жена гледа кон урнатините/ Фото: СЕНА/АФП

Жена вознемирена стои пред нејзината куќа разурната од земјотресот/ Фото: АФП

Спасувачи во Маракеш/ Фото: Ројтерс

Спасувачка операција/ Фото: АФП

Момче шета врз урнатините во Маракеш: Фото: АФП

Луѓе плачат над телата на жртви од земјотресот/ Фото: АФП

Разурната куќа/ Фото: Ројтерс

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина