Утрински Весник
Свет

Финска најави зголемени безбедносни мерки долж границата со Русија

D0bcd0bdd0bed0b7d0b8d0bdd181d182d0b2d0bed182d0be D0b3d180d0b0d193d0b0d0bdd0b8 D0bdd0b0 D184d0b8d0bdd181d0bad0b0 D181d0b5 D0b4d0b0 D0bf 63de6fe3c142b.jpeg

– Финските власти денеска соопштија дека ќе ги зголемат безбедносните мерки долж затворената граница со Русија како одговор на „миграциските притисоци од Русија“.

Новите мерки ќе вклучуваат зголемување на бројот на гранични патроли, употреба на повеќе дронови и електронски детектори и поставување огради долж одредени делови од границата, пишува „Украинска Правда“.

Се очекува во наредниот период, пред летните одмори, финскиот парламент да одобри нови, построги законски прописи за безбедноста на границата со Русија.

Можете да прочитате

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Путин: Русија е подготвена да разговара за евроазиската безбедност со членките на НАТО

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа