Утрински Весник
Спорт

Фергусон со честитки за Клоп пред неговиот 1.000-ти меч како тренер

Фергусон со честитки за Клоп пред неговиот 1.000-ти меч како тренер

Легендарниот поранешен менаџер на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон му честиташе на првиот човек на Ливерпул, Јирген Клоп, пред 1.000-ти меч како фудбалски тренер. Германецот има уште многу пред него за да го стигне Ферги, кој има 2.062 меча како тенер.

dobivaj vesti na viber

„Пресреќен сум што можам да му посакам добредојде на Јирген во клубот 1.000. Јирген несомнено е еден од најталентираните фудбалски менаџери во светскиот фудбал и посветеноста и страста која ја носи во работата е инспирација за секој кој сака да тргне со оваа кариера. Трофеите кои ги освои во својата кариера, вклучувајќи ги тие во последните сезони во Лигата на шампиони и Премиерлигата со Ливерпул го потврдуваат неговиот статус во фудбалската елита“, вели Фергусон.

55-годишниот Клоп започна со тренерската кариера во клубот каде што беше фудбалер, Мајнц во 2001 година, пред во 2008 година да се пресели во Борусија Дортмунд, со кои двапати ја освои Бундеслигата. Тој пристигна на „Енфилд“ во 2015, освојувајќи ја шестата титула од ЛШ и завршувајќи ја 30-годишната „суша“ во Премиерлигата во 2020 година. Неговиот 1.000-ти меч е против Челси на „Енфилд“.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган