Утрински Весник
Спорт

Ференцварош со магичен пресврт стигна до финалето на ЛШ против Вајперс

Ференцварош со магичен пресврт стигна до финалето на ЛШ против Вајперс

Ракометарките на Ференцварош направија големо изненадување и со магичен пресврт во второто полувреме обезбедија пласман во финалето на Ф4 турнирот во Лигата на шампионките што се игра во Будимпешта. Победничкиот гол го постигна Емили Белк буквално во последната секунда од мечот, а Ференцварош славеше со 30:29. На полувремето Есбјерг имаше четири гола позитива (13:17).

dobivaj vesti na viber

Во финалето се пласира и актуелниот европски првак Вајперс Кристијанстад по триумфот од 37:35 против Ѓер.

Финалната пресметка се игра утре, со почеток во 18 часот во Будимпешта.

Можете да прочитате

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната

Тинејџерот Вушковиќ потпиша за Тотенхем