Утрински Весник
Свет

Европскиот парламент ја повика Турција да го ратификува членството на Шведска во НАТО

Европскиот парламент во март или април ќе гласа за визна либерализација на Косово

Европскиот Парламент денеска ја повика Турција да го ратификува членството на Шведска во НАТО и нагласи дека ова прашање не треба да се условува со заживување на преговорите меѓу Турција и ЕУ за членство во тој блок.

dobivaj vesti na viber

Во резолуцијата донесена на пленарната седница во Стразбур со 434 гласа „за“, 18 „против“ и 152 „воздржани“, Парламентот повика на нова насока во развојот на односите, почитување на човековите права во Турција, како и Анкара да ја отстрани блокадата на Стокхолм за членство во НАТО.

ЕП ја отфрла можноста за политичка трговија и во резолуцијата „нагласува дека процесот на пристапување на една земја во НАТО не може на кој било начин да се поврзе со процесот на пристапување на друга земја од ЕУ бидејќи процесот на пристапување на друга земја од ЕУ се уште е врз основа на неговите заслуги“.

Турција ги отвори преговорите за членство со ЕУ уште во 2005 година, но тие се блокирани од 2018 година и нема знаци дека би можеле да заживеат.

Но, „без драстична промена во насоката на турската влада, процесот на пристапување на Турција во ЕУ не може да продолжи во сегашните околности“, посочуваат европратениците, а тоа е затоа што во Турција нема напредок во однос на човековите права и владеењето на правото.

„Победата на турскиот претседател Таип Ердоган на последните избори за нас е само показател дека Турција ќе продолжи по својот пат, што доведе до сегашното ниво на односите“, смета социјалдемократот Тонино Пицула.

Тој додаде дека односите меѓу ЕУ и Турција се „сериозно замрзнати“ и дека ќе мора да се признае дека Турција е партнер на Унијата од една страна, а ривал од друга страна.

Во извештајот, европратениците го поздравија смирувањето на тензиите во источниот Медитеран. Грција и Турција, меѓу другото, ја оспоруваат територијата во Егејското Море, правото на истражување на енергетските извори во источниот Медитеран и поделбата на Кипар.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина