Утрински Весник
Спорт

Европската кошарка доби нов претседател

Европската кошарка доби нов претседател

Хорхе Гарбахоса е избран за нов претседател на европската секција на ФИБА. Досегашниот прв човек на Кошаркарскиот сојуз на Шпанија во наредните четири години ќе ја предводи европската кошарка.

dobivaj vesti na viber

Гарбахос комотно го доби гласањето во Минхен пред Французинот Жан-Пјер Сиутат, а на него учествуваа 50 национални сојузи.

Пред него ниту еден Шпанец не се нашол на толку висока позиција, но ќе мора да ја плати цената и да се откаже од функцијата претседател на шпанскиот сојуз во годината во која слават 100 години од постоењето.

Гарбахоса на таа позиција пристигна пред седум години и беше реизбран во 2020 година.

Играчката кариера ја заврши пред 11 години, во која играше за Тревизо, Уникаха, Реал, Химки и Торонто Репторс.

Можете да прочитате

Надал за првпат елиминиран во првото коло на Ролан Гарос

Конте станува најплатениот тренер во Серија А

Синер ја помина првата пречка на Ролан Гарос