Утрински Весник
Македонија

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Силјановска-Давкова

20240509084456 Big 730x400 40.webp.webp

Амбасадор на Европската Унија во Република Македонија Дејвид Гир, утрово на Х и ја честиташе победата на Гордана Сиљановска-Давкова на вчерашните претседателски избори.

Честитки до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор за претседателка на Македонија. Очекувам тесна соработка со неа за европската иднина на земјата, напиша Гир на Х.

Според последните резултати објавени на сајтот на ДИК, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова освоила 560.170 гласови (65,14%), а нејзиниот противкандидат Сево Пендаровски од СДСМ 251.541 (29,25%).

Можете да прочитате

Двајца крадци украле автомобил во Битола, полицијата ги уапси

Меџити: Тројца-четворица пратеници од Европскиот фронт ќе бидат дел од новото мнозинство

Уставниот суд денеска избира претседател