Утрински Весник
Спорт

Еве зошто 1 мај е среќен датум за Меси

Mesi.webp.webp

За Лионел Меси 1 мај е датумот кога му се случија убави работи на фудбалскиот терен.

Меси го постигна својот 600-ти гол за ФК Барселона на 1 мај 2019 година. Голот го постигна со фантастичен удар од слободен удар во 82. минута од натпреварот против Ливерпул во Лигата на шампионите. Аргентинскиот напаѓач со чудесен удар од околу 30 метри го погоди горниот агол од мрежата на Ливерпул.

Пред тоа Меси веќе имаше постигнато еден гол на тој натпревар, а конечниот резултат гласеше 3:0.

На истиот натпревар Меси по стоти пат ја носеше капитенската лента.

Четиринаесет години претходно на 1 мај, Меси го постигна својот прв гол за првиот тим на Барселона.

Можете да прочитате

Шпанскиот селектор: Пет репрезентации се фаворити на ЕП

Танкоски следните две сезони во дресот на Вардар

Пепе и Роналдо ја предводат листата на најстари играчи на ЕУРО