Утрински Весник
Свет

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 домови останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „итен прекин на струја“ во градскиот кварт Зареченски, но причината не е прецизирана.

dobivaj vesti na viber

Медиумот SHOT, исто така, ја објави веста – додавајќи дека експлозијата предизвикала прекин на струја околу 22 часот по локално време. Дописникот на Киев Пост, Џејсон Џеј Смарт сподели фотографија од местото на настанот, истакнувајќи и дека се слушнала експлозија.

Извештаите за експлозијата се непроверени и засега не е јасно што го предизвикало прекинот на електричната енергија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина