Утрински Весник
Спорт

Едуарда Аморим и Александар Царчев, нови имиња во стручниот штаб на Савевски

Едуарда Аморим и Александар Царчев, нови имиња во стручниот штаб на Савевски

Женската ракометна репрезентација на Македонија денеска ги започна подготовките за бараж натпреварите против Украина за пласман на Светското првенство. Стручниот штаб на селекторот Љупчо Савевски е значително засилен, со две познати ракометни имиња.

dobivaj vesti na viber

Една од најдобрите светски ракометарки, Едуарда Аморим, која ја заврши играчката кариера, се вклучи во стручниот штаб на женската репрезентација на Македонија и почнува нова тренерска кариера. Таа во кариерата го носеше и дресот на Кометал Ѓорче Петров.

Петкратната освојувачка на Лигата на шампионите и светски првак со репрезентацијата на Бразил, е македонска снаа, го познава јазикот и менталитетот на македонските ракометарки.

Тренерот на ЖРК Вардар, Александар Царчев, од денеска повторно е дел од македонската женска ракометна репрезенација и ќе работи со голманките.

Можете да прочитате

Ѓоковиќ закажа финална пресметка со Циципас на Австралија опен

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии