Утрински Весник
Свет

Едно лице загина откако паднало во мотор на авион: драма на аеродромот во Амстердам

Screenshot 2024 05 29 192904.jpg

Едно лице загина на аеродромот Шипхол во Амстердам откако останало заробено во моторот на авион кој почнал да работи, соопшти полицијата, пишува „Скај њуз“.

„Инцидент се случи попладнево во Шипхол, при што едно лице падна во запален мотор на авион и настрада“, објавено е на „Икс“ на профилот на Кралската воена полиција во Холандија.

Аеродромот Шипхол изрази сочувство до семејството на настраданиот.

„Загрижени сме за патниците и колегите кои беа сведоци на ова. Кралската воена полиција моментално истражува“, соопштија од аеродромот.

Се верува дека авионот бил во сопственост на авиокомпанијата КЛМ, која во соопштение наведува дека околностите се истражуваат.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа