Утрински Весник
Спорт

Едерсон сепак е посеризно повреден и ќе го нема на голот кај Манчестер сити на решавачките мечеви

226662 Mozhebi E Nesrekja A Mozhebi I Ne Siti Bez Prviot Golman Vo Dvete Finalinja.jpg

Голманот на актуелниот англиски фудбалски првак Манчестер сити, Едерсон кој на дуелот против Тотенхем во вторникот имаше незгоден судар со противничкиот играч Кристијан Ромеро, сепак има сериозна повреда. Едерсон негодуваше кога тренерот Пеп Гвардиола одлучи да го повлече од игра, но потегот на тренерот и здравствениот тим сепак бил исправен.Едерсон поради скршеница на очната шуплина ќе мора да ги пропушти последните два меча сезонава за Манчестер сити кои ќе одлучуваат за два трофеи, првенството и ФА Купот. Двата натпревара имаат статус на финале бидејќи против Вест Хем, Сити ќе се бори за пехарот во Премиер лигата, а потоа против Јунајтед на 25 мај во ФА Купот.

Можете да прочитате

Француската полиција уапси десет навивачи на Лион и ПСЖ поради нереди пред финалето на Купот

Бонучи ја завршува кариерата – 24info.mk

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси