Утрински Весник
Македонија

Еден оди, десет води: Власта и опозицијата обединети за шетање

Еден оди, десет води: Власта и опозицијата обединети за шетање

Власта и опозицијата немаат никакви проблеми да направат консензус единствено кога се работи за нивни интереси. Деветмина пратеници од вчера се на студиска посета во Стокхолм, Шведска. Делегацијата во состав Фадил Зендели, претседател, и членовите Маја Морачанин, Мартин Костовски, Александар Велјановски, Гордана Силјановска-Давкова, Арбана Пашоли, Халил Снопче, Снежана Калеска-Ванчева и Здравко Трајанов два дена ќе учат за демократски развој и за транспарентност со медиумите.

dobivaj vesti na viber

Деветмина пратеници од вчера се на студиска посета во Стокхолм, Шведска

„Во текот на првиот работен ден, пратениците на двата законодавни дома разменија искуства за работните услови на пратениците и надоместоците за нивната работа. Беа споделени шведските искуства за регулативата која го уредува економскиот аспект на работата на пратениците, односно нивните плати, патните трошоци, трошоците за сместување за оние членови на Риксдагот кои живеат на најмала оддалеченост од 50 километри од законодавниот дом, како и пристапот на јавноста до сите овие податоци. Шведските пратеници информираа и за регистарот за финансиски интереси, кој постои во Риксдагот и обврските на пратениците четири недели по нивниот избор да го пријават имотот. Беа споделени искуства и од работата на пратениците во македонското Собрание, нивниот професионален ангажман, надоместоците на кои имаат право, како и на бенефициите кои пратениците ги уживаат по завршувањето на нивниот мандат, кои во шведскиот случај, во зависност од пратеничкиот мандат, вклучуваат апанажа во траење од најмногу две години“, соопшти Секторот за односи со јавноста во Собранието.

Посебно внимание посветиле на транспарентноста и односот со медиумите.

„Во шведскиот парламент покрај 680 акредитирани новинари, вкупно 14 медиуми имаат постојани канцеларии чија цел е да ја доближат работата на пратениците до јавноста. Акредитираните новинари и фотографи имаат пристап секаде во зградата, со исклучок на канцелариите на пратениците и делот на спикерот. Прес-службата на Риксдагот работи со одобрување на акредитациите како и со пристапот до документите кои се во интерес на јавноста. Работата на пленарната седница се емитува во живо на веб-страната на Парламентот, додека работата на комисиите не е отворена за јавноста. Постојаното присуство на новинарите во законодавниот дом овозможува нивно детално познавање на работата на Риксдагот и објективно известување“, стои во соопштението од Собрание.

Во соопштението од македонското Собрание нема објаснување дали македонските пратеници во Стокхолм информирале дека нивните плати молчешкум се зголемија за 78%, додека за останатите се преговара за покачување од 8 %.

На дводневно шетање од денес е и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој ја предводи државно-црковната делегација од Македонија на традиционалната Манифестација во чест на Св. Кирил и Методиј во Италија. Со него се Арбер Адеми, координатор на ДУИ; Соња Мираковска, заменик координатор на СДСМ; Дафина Стојаноска, заменик координатор на ВМРО – ДПМНЕ; Цветанка Иванова, генерална секретарка на Собранието; Елена Јовановска-Грујовска, директорка на Институтот за македонски јазик; Даријан Сотировски, претседател на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи; г. Пимен, митрополит европски; отец д-р Зоран Стојанов, Католичка црква; митрополит тетовско – гостиварски, г. Јосиф и отец Митко Газинковски.

Можете да прочитате

МЕТЕОАЛАРМ” СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Од утре (среда) па се до (петок) уште посилно невреме очекуваме во Македонија

Курти со честитка до Мицкоски: Не сме само соседи, туку и сојузници и блиски партнери

До петок нестабилно време со пороен дожд, грмежи и ветер над 60 километри на час