Утрински Весник
Македонија

Ќе се знае со име и презиме кој се огрешил и ќе си одговара, вели Меџити за случајот со Онкологија

(Видео) Меџити за крадењето лекови од болните од рак: Никој од здравствениот систем нема и не смее да ги заштити престапниците

Ќе се знае точно, со име и презиме кој се огрешил и ќе си сноси последици. Отстапки нема да има, изјави денес министерот за здравство, Фатмир Меџити за случајот со Онкологија.

dobivaj vesti na viber

Меџити вели дека досега до Министерството не се стигнати поплаки од пациенти за Онкологија и апелира граѓаните да пријават ако имаат сомнежи за неправилности во лекувањето.

„Ви гарантирам како министер за здравство дека ќе има разрешување на случајот и нема целата лекарска фела да биде под притисок. Ќе има точно име и презиме кој се огрешил и тој ќе сноси последици“, рече Меџити.

Рече дека Обвинителството и истражните органи работат интензивно, а министерството е во постојана комуникација со нив.

 

 

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран