Утрински Весник
Македонија

Двајца македонски државјани евакуирани во Мароко по катастрофалниот земјотрес

„Тука е тотален хаос“ – бројот на загинати во Макроко порасна на 632 лица

Двајца македонски државјани се евакуирани и моментално се наоѓаат во камп во Маракеш.

dobivaj vesti na viber

Министерството за надворешни работи објави дека двајцата се во добра состојба и утревечер патуваат за Мадрид.

„Информираме дека нашето Дипломатско конзуларно претставништва во Каиро, е во комуникација со надлежните институции во Мароко, за евентуални наши државјани во погодените региони и потреба за евакуација“, велат од МНР.

Од тука ги повикуваат сите државјани на Северна Македонија кои во моментот се наоѓаат во Мароко и имаат потреба од конзуларна асистенција, да се јават на дежурниот телефон на Амбасадата во Каиро +20 103 361 5542 и СОС телефонот на Министерството за надворешни работи 075/ 273- 732.

Министерството за надворешни работи изразува сочувство за жртвите од катастрофалниот земјотрес што го зафати Мароко со епицентар во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш, во Мароко.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран